Na páteční schůzi poslanci schválili návrh Ministerstva financí na zrušení zákona o evidenci tržeb (EET). Návrh by měl nabýt účinnosti k 1. lednu 2023.
To znamená, že od nového roku se nevrátí zákonná povinnost elektronicky evidovat tržby, která byla dva roky pozastavena, kvůli covidové pandemii.
„V programovém prohlášení vlády jsme se zavázali zrušit EET, protože přináší zbytečnou administrativu podnikatelům, které souhrnně provoz a aktualizace pokladních zařízení stojí každoročně zhruba 1,5 miliardy korun. Když si k tomu přidáte celkový náklad na straně státu za zhruba 0,5 miliardy korun ročně, nevidím žádný důvod v EET pokračovat. Tím spíše, že ze zákona smí evidovat pouze hotovostní tržby, kterých má být oproti bezhotovostním platbám v roce 2025 podle odhadů jen asi pětina. Logicky se tak postupem času hypotetický rozpočtový přínos EET pro státní rozpočet blíží nule.“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.
Vyplývá tedy, že podnikatelům poklesne administrativa a také náklady spojené s EET. Jako jsou náklady na pokladnu, aktualizace a potřebné internetové připojení.
Když budeme počítat s minimálním ročním nákladem ve výši cca 3 000 Kč a celkového počtu 500 tisíc podnikatelů, kteří přijímají hotovostí tržby a jsou zapojeni do EET, byla by celková úspora ve výši cca 1,5 miliardy korun ročně. Pokud se podíváme na celkové provozní náklady státu, tak v letech 2017 – 2020 činily zhruba 2,17 miliard korun.
Základním úkolem EET je hlavně zaznamenávání údajů o hotovostních tržbách. V posledních letech došlo k nárůstu bezhotovostních plateb. Pro Vaši představu v roce 2017 byl podíl bezhotovostních plateb 20% a v roce 2025 by měl činit až 80%. Tento nárůst bezhotovostních tržeb snižuje význam EET, tudíž snižuje počet transakcí, na které EET cílí.