Mzdové Novinky od 1. 1. 2023

Novela práce se od nového roku zase o něco změní. Změny ovlivní například home office nebo dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Toho se pravděpodobně dočkáme v prvním čtvrtletí roku 2023.

Sdílet příspěvek


Větší regulace DPP a DPČ

Mělo by dojít k přidání nových práv pro všechny zaměstnance pracující mimo pracovní poměr (DPP, DPČ). Dále by se měly rozšířit informace ohledně vzdělávání a rozvoje zaměstnance, pracovního rozvrhu nebo podmínky zkušební doby. Zaměstnanec bude moci v některých případech po zaměstnavateli požadovat písemné zdůvodnění výpovědi.

Povinnost oznámení o čerpání rodičovské dovolené

Zaměstnanec bude povinen podat písemnou žádost o rodičovskou dovolenou, kde uvede předpokládaný začátek i konec, a to minimálně 14 dní před jejím začátkem. Zaměstnavateli by to mělo ulehčit práci plánováním případné náhrady.

Diskutuje se však, že by toho mohli zaměstnanci časem zneužívat.

Práce na dálku

Práci na dálku bude třeba upravit písemnou dohodou, která bude mít své povinné náležitosti, jednou z nich by měla být úprava bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Změna se nebude týkat pouze home office, ale také například práce ze zahraničí.

      Zajímavosti:

  • Průměrná mzda bude pro rok 2023 ve výši 40 324 Kč.
  • Rozhodný příjem pro účast na nemocenském pojištění se zvyšuje z 3 500 Kč na 4 000 Kč.

Další články

6 důvodů, proč jsou důležité účetní reporty

Jako účetní firma jsme připraveni poskytnout Vám podporu při vytváření a analýze účetních reportů. S našimi odborníky a moderními nástroji můžeme generovat pravidelné účetní reporty, které Vám poskytnou hluboký přehled o finančním stavu Vaší firmy a pomohou Vám lépe rozhodovat.