Kdo má povinnost podat přiznání za rok 2022?

Přemýšlíte nad tím, zdali máte podat daňové přiznání za rok 2022? V tomto článku si povíme, koho se to týká.

Sdílet příspěvek

Každý rok musí fyzické osoby podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Avšak ne všech se to týká. V tomto článku si tedy povíme, koho se to týká.

Příjmy nad 15 000 Kč

Dle zákona o daních z příjmu je každý poplatník, co má roční příjmy vyšší než 15 000, povinen podat přiznání. 

Příjmy ze zaměstnání

Přiznání nemusí podat ten, který má příjmy ze závislé činnosti od jednoho nebo postupně od více plátců daně. Poplatník však musí splnit několik podmínek.

Příjmy ze zahraničí

Ze zákona poplatník, který má příjmy plynoucí ze zahraničí, nemusí podávat daňové přiznání.

Poplatníci musí podávat daňové přiznání, pokud uplatňují slevu na dani nebo daňové zvýhodnění. (poplatníci, kteří uplatňují slevy na manželky, invalidy, dítě)

Další případy

Další poplatníci, kteří musí podat přiznání jsou například ti, kterým byla oznámena dlužná částka na dani nebo neoprávněně vyplacená částka na daňovém bonusu, která vznikla zaviněním poplatníka. 

Poplatníci, u kterých došlo k výplatě pojistného plnění ze soukromého životního pojištění, jsou také povinni přiznání podat.

Další články

Daňové novinky 2024

Stejně jako každý rok, i tentokrát se daňová legislativa potýká se změnami pro rok 2024, které mohou mít významný dopad na Vaše podnikání a finanční plánování.

5 tipů, jak využít digitálních prostředků k efektivnímu účetnictví

V dnešní digitální době jsou k dispozici různé nástroje a aplikace, které mohou výrazně usnadnit a zefektivnit správu financí pro podnikatele a firmy. Tyto digitální tipy nejen zrychlí a zefektivní procesy v účetnictví, ale také umožní lepší sledování a řízení finančních toků ve firmě.